Wiosna podobno już nadeszła. Pogoda jednak nie do końca pachnie wiosną. Każdy z Was z utęsknieniem czeka na słońce i ciepełko. Jest to więc najlepszy czas, aby zastanowić się i zaplanować sobie pierwszy, cieplejszy weekend. Najlepiej taki przedłużony, jak chociażby nadchodząca majówka. Nie wiecie jeszcze gdzie pojechać? Dla tych, którzy chcą wyjechać na dwa, trzy dni polecam wyprawę do Wenecji… Ale nie tej włoskiej. Jest jeszcze jedna…

spreewald

Zielona oaza, pływające ogrody, Wenecja Brandenburgii – na każdy z tych tytułów jak najbardziej zasługuje niemiecka kraina Spreewald. Ten jeden z najniezwyklejszych tworów natury w Europie jest dość mało znany wśród naszych rodaków. Mało kto wie, iż ten rezerwat biosfery objęty ochroną UNESCO leży jedynie 70 km od granicy z Polską. Wiosna jest więc najlepszym czasem na odkrycie setki kilometrów labiryntów kanałów, domków na wodzie i urzekającej przyrody.

2360

Skąd właściwie wzięła się ta niezwykła kraina? Spreewald (https://www.spreewald.de/angebote/)  i jego unikatowe wodne kanały są efektem ostatniego zlodowacenia, podczas którego rzeka Spree (Szprewa) została poprzecinana na wiele drobniejszych nurtów i strumieni ciągnących się w sumie przez  prawie 1000 km. Dzięki temu zjawisku możemy dziś podziwiać naturalnie ukształtowany teren, z którego człowiek uczynił niezwykłą atrakcję turystyczną.

2324

Kanały rzeki Spree spowijają pola uprawne, osady mieszkalne –  na niektóre z nich można dostać się wyłącznie przy pomocy łodzi. Przy domostwach nie zauważycie zaparkowanych samochodów, ale np. garaże na… łódź.

2274

Spotkać tu można również jedyną w swoim rodzaju panią listonosz, która rozwozi pocztę na łodzi.

2331

Podróż po głównych kanałach odbywa się łodzią tzw. Spreewaldkahn sterowną przez flisaka – łódź nieco przypomina wenecką gondolę. Spływ kanałami rzeki Spree może trwać od 2 do 6 godzin w zależności od tego jaką trasę sobie obejmiecie. Świetną sprawą jest również wynajęcie kajaków i urządzenie spływu w tym bajecznie pięknym otoczeniu.

2238

Spreewald to nie tylko kanały i rzeka. To cała baza turystyczna oferująca świetne miejsca noclegowe tj. pensjonaty, hotele, restauracje na każdą kieszeń (http://2017.spree-wald-burg.de/). Dla wymagających znajdzie się nawet SPA z niezwykłymi basenami termalnymi (https://spreewald-therme.de/de/). Co rusz znaleźć można informacje o przystaniach, wypożyczalniach  łodzi czy rowerów i rejsach wycieczkowych.

2171

2363

Spływ bądź rejs kanałami Spreewaldu pozwala się całkowicie zrelaksować i dostarcza niesamowitych wzrokowych doznań. Widoki, pejzaże, natura są nie lada ucztą dla oka nie tylko zawodowych fotografów. Po drodze mijają nas bowiem zupełnie niepłochliwe kaczki, bobry i setki mieniących się wszystkimi kolorami ważek.

2352

2327

Myślę, iż w porównaniu z Wenecją jest tu o wiele bardziej spokojniej i romantyczniej. Nie można się tu zgubić – każdy kanał jest opisany, a drogę wytyczają drogowskazy.

2203

Dla zmęczonych lub głodnych czekają miejsca biwakowe, domki i kwatery do wynajęcia, regionalne specjały, piwo i zakąski w umieszczonych co kilkaset metrów kanałowych barach.

2347

2194

2229

Jeżeli wybierzecie się na podbój tego uroczego zakątka, to zacznijcie od miasta Lübbenau. To stolica Spreewald i również ogórkowe zagłębie. Nic Wam to nie mówi?

2156

Spreewald to tzw. kraina ogórka. Można tu bowiem kupić, zjeść i posmakować ogórków w każdej postaci – w zalewie octowej, miodowej, piwnej, w musztardzie, piklowanych, szatkowanych – po prostu królestwo ogórkowe.

2158

Poza tym nigdzie indziej nie wypijecie ogórkowego piwa i wina czy słodkiego ogórkowego likieru, który z powodzeniem zastępuję likier Amaretto w deserach lodowych. Zatem oprócz spływu kajakiem lub łodzią koniecznie musicie wybrać się na degustację ogórkowych przysmaków do centrum Lübbenau, które jednocześnie jest bazą wypadową wycieczek po kanałach.

2400

2376

Warto podpłynąć również do innej urokliwej miejscowości Lehde, pełnej uroczych drewnianych zabudowań, do których prowadzą drewniane mostki lub wyłącznie wodne kanały.

2344

2338

2313

Każdy domek ma swoją przystań i zieloną przestrzeń nad wodą. Wygląda to po prostu pięknie. Wiele z tych domostw proponuje nocleg i wyżywienie dla turystów. Niezapomniane wrażenie, szczególnie wieczorem, kiedy ruch turystów zamiera i do głosu dochodzi natura.

2309

2304

O Spreewald nie można za wiele pisać. Trzeba to po prostu przeżyć. Jest to tak przepiękne miejsce… Zresztą zobaczcie sami.

2308

2305

2294

Mam nadzieję, że zdjęcia, które wykonałam podczas mojego pobytu w tych okolicach, skutecznie zachęcą Was do wyprawy do tego niezwykłego miejsca.

E.