ScrabbleDer, die, das – przekleństwo wszystkich uczących się j. niemieckiego. Zawsze słyszę takie pytanie: czy jest skuteczny sposób, aby się ich nauczyć i czy w ogóle musimy się ich uczyć? Chciałabym Wam moim dzisiejszym wpisem pokazać, że rodzajnika określonego nie tyle powinno się, co należy się zawsze uczyć przy okazji poznawania nowych słówek. Jak i gdzie się uczyć słówek oraz dlaczego der, die, das jednak są tak ważne – o tym w moim kolejnym wpisie o Waszym ukochanym języku niemieckim :).

Jaką zatem rolę pełni rodzajnik określny der, die, das w języku niemieckim? Jeden z moich uczniów poprosił mnie kiedyś, abym „na chłopski” rozum wytłumaczyła mu, czemu służy używanie rodzajników określnych przed rzeczownikami i na co komu ta znienawidzona tabelka z odmianą der, die, das, die przez przypadki. Wzięłam sobie do serca jego pytanie i wytłumaczyłam mu to tak…

W naszym języku polskim również mamy odmianę przez przypadki i każdy wyraz w danym przypadku otrzymuje odpowiednią końcówkę np. mianownik – pies, dopełniacz – psa, celownik – psu. A w języku niemieckim nie ma tych końcówek i dlatego ich rolę w zdaniu przejmują odpowiednio odmienione przez przypadki rodzajniki np.

NominativDas ist der Hund (To jest {ten} pies);

GenitivDas ist die Hundeleine des Hundes (To jest smycz {tego}  psa);

DativIch spaziere mit dem Hund (Spaceruję z {tym} psem);

Akkusativ Ich sehe den Hund nicht (Nie widzę {tego} psa).

Właściwe użycie rodzajnika w zdaniu decyduje zatem o poprawności gramatycznej czyli tzw. ładzie gramatycznym zdania. To po prostu lepiej brzmi i świadczy o Waszym stopniu zaawansowania językowego.

Ale mój uczeń poszedł dalej i zapytał: a jeśli nie użyję rodzajnika, to czy Niemiec mnie zrozumie :)? Z uśmiechem odpowiedziałam, że zrozumie, a jeżeli trafi na sympatycznego rozmówcę, to się nawet dogada z nim. Więc w skrajnych przypadkach nawet z tej sytuacji można wybrnąć. Mimo tego nie polecam uczenia się słówek bez rodzajników. Od samego początku musicie wbić sobie do głowy, że rodzajnik i słówko to zgrany team, całość, nierozerwalna więź i miłość aż do grobowej deski !!! Jak zatem uczyć się słówek skutecznie?

O to moje sprawdzone, skuteczne metody:

Fiszki

Sprawdzona metoda znana od zarania dziejów, gdy fiszki były jeszcze z kamienia :). Ja osobiście bardzo ją lubię i korzystam zawsze przy okazji nauki innych języków. Jest to również metoda oszczędna i ekologiczna – na fiszki można bowiem wykorzystać każdą czysta kartkę, kopertę, kartonik z opakowania po pończochach.

Fiszka

Ja preferuję fiszki słowno – obrazkowe. Wiem, że nie każdy jest zaraz artystą, ale dodawanie do słówek jakiegoś bazgrołka dodatkowo wzmacnia proces zapamiętywania słowa i ułatwia skojarzenia na dalszym etapie powtarzania. W co zaopatrzyć taką fiszkę? Słowo, rodzajnik, a w nawiasie końcówka jaką dodajemy w Genitiv oraz końcówka liczby mnogiej – a na odwrocie tłumaczenie + zdanie z użyciem danego słowa po niemiecku wraz z tłumaczeniem tego zdania. W przypadku, gdy mamy do czynienia z czasownikiem, to w nawiasie notujemy końcówkę w 3 os., ew. formę drugiej osoby (bo jeżeli jest to czasownik nieregularny, to tu pojawi nam się w wyrazie np. przegłos) oraz co najważniejsze formy wyjściowe czasu przeszłego – szczególnie dla czasowników mocnych czyli tych kilkuset z tej nieszczęsnej tabelki czasów. Wszystkie te informacje znajdziecie w każdym słowniku. Polecam pons.eu, gdyż tam akurat macie podany komplet tych informacji. Z innymi słownikami różnie bywa. I oczywiście słownik w formie książkowej – tam te informacje są zawsze (wydawnictwa Langenscheidt lub wersja książkowa Pons).

A co, jak nie macie czasu, aby skrupulatnie tworzyć fiszki? Róbcie to w wolnej chwili. Niech pudełko, kartonik z pociętymi karteczkami stoi sobie w miejscu, gdzie najczęściej przysiadacie. Znam osoby, które przyznały mi się, iż fiszki stoją u nich w ubikacji na półeczce, bo tylko tam mają chwilę spokoju i mogą sobie bez problemu poprzeglądać zapisane wyrazy. Poza tym noście zawsze w torebce mały notes lub kilka pociętych kartek, aby móc w każdej chwili zanotować nowe słowo. Pamiętajcie, że uczycie się nie tylko powtarzając już te przygotowane fiszki, ale również notując, szukając tłumaczenia. Nauka języka to bowiem też dobra organizacja i odpowiednie techniki.

Dokumenty na komputerze

Dla tych, którzy wolą bardziej nowoczesne metody nauki polecam notowanie i porządkowanie sobie słówek jako dokument Word lub Excel. Szczególnie ci, którzy mają prace biurową, mogą sobie zawsze zajrzeć do takiego pliku, powtórzyć, poczytać, wydrukować, uzupełnić. I wszystko mają pod ręką. Stwórzcie sobie po prostu taki własny słowniczek.

Dobrze sprawdza się tu również Power Point – jeden slajd jako jedno słowo, a odpowiednio ustawiona animacja pozwoli Wam na stopniowe odkrywanie znaczenia słowa. Trzeba się trochę pobawić, ale za każdym razem będzie szło Wam to szybciej, lepiej i będziecie mieli przy tym dużo dobrej zabawy.

Narzędzia do nauki

Aplikacje, platformy internetowe, ciekawe strony

Quizlethttps://quizlet.com/pl –  tę stronkę już Wam podawałam w moich poprzednich wpisach o języku niemieckim. Jedyne co musicie zrobić, to utworzyć tu własne konto. A potem bez ograniczeń możecie dodawać własne słówka i korzystać z quizów, fiszek i testów przygotowanych przez innych użytkowników.

Babbel.com – https://www.babbel.com/ – to świetna strona do nauki słówek i języków – jedynym minusem jest fakt, iż po osiągnieciu pewnego poziomu trzeba uiszczać opłatę. Koszty jednak nie są duże.

Fabryka fiszekhttp://www.fabrykafiszek.pl/home/fiszki – możecie wykorzystać dostępne narzędzia do tworzenia fiszek na komputerze. Jest to jednak opcja również częściowo płatna. Ale do nauki podstaw, jak najbardziej wersja bezpłatna wystarczy.

Moje fiszki – http://moje-fiszki.myszysz.nstrefa.pl/ – darmowe narzędzie do tworzenia fiszek. Bardzo fajna opcja dla zaganianych i zajętych – na koniec wystarczy tylko wydrukować.

Słówka i obrazki http://www.allgemeinbildung.ch/fach=deu/=deu.htm – prosta strona, gdzie za pomocą obrazków i to jeszcze na czas, uczycie się bądź powtarzacie słówka.

Deutschwortschatz.de https://deutschwortschatz.de/category/die-allerschoensten-woerter/ – bardzo lubię tą stronę. Jest to opcja do nauki słówek, wyrażen, zwrotów, powiedzeń i przysłów – a więc dla nieco bardziej zaawansowanych. Pomocny jest fakt, że wszystko przedstawione jest za pomocą obrazków.

Uniwersytet w Hamburgu stworzył fajne rozwiązanie do nauki słówekhttp://www.informatik.uni-hamburg.de/TKRN/world/staff/kdh/tools/Dt/V3/Inhalt/ – spróbujcie, szczególnie osoby na poziomie A1 – A2.

Jest naprawdę wiele możliwości. Pamiętajcie, że wymówka, że nie macie czasu, nie jest żadnym wytłumaczeniem. W końcu uczycie się dla siebie. Wasi domownicy, dzieci, partnerzy muszą po prostu zrozumieć, że teraz macie czas tylko dla siebie, że robicie coś dla swojego rozwoju. Każda minuta poświęcona na naukę języka zaprocentuje w przyszłości.

Polecam również darmowe aplikacje, dzięki którym szybko i przyjemnie powtórzycie lub nauczycie się słówek korzystając ze swoich telefonów:

  • German Vokabulary – Lerne Deutsch – podstawowe słownictwo przydatne na poziomach A1 – A2
  • Your Coach Englisch  – aplikacja wydawnictwa Heuber – opcja dla osób anglojęzycznych – przydatne słownictwo z obszaru podróżowania, geografii itp.
  • Speed Englisch  – 50 000 słówek do nauki i powtórzenia – ale znowu wersja dla osób anglojęzycznych
  • iFiszki niemieckie – 1000 słówek do nauki w formie fiszek

Gry – przez zabawę do celu

Na koniec oczywiście to co lubię najbardziej. Wiadomo bowiem, że każdy z nas najszybciej uczy się tego, co sprawia nam przyjemność i z czego czerpiemy radość.

Polecam zakupić niemieckie Scrabble lub zmodyfikować polskie – z grupą znajomych możecie spróbować zmierzyć się z niemieckim słownictwem. Jako pomocy używajcie tu słownika – danego gracza sprawdzają wszyscy, którzy są poza kolejką. To naprawdę świetna rodzinna zabawa – połączenie przyjemnego z pożytecznym :).

Gol

Inną fajną formą rozrywki, gdzie możecie powtarzać i uczyć się słownictwa jest bingo ze słowami. Ustalcie sobie kategorie słowne i powtarzajcie słówka. Gra się tak samo, jak w zwyczajne bingo z tą różnicą, ze zamiast numerów używacie słów.

I moja ostatnia zwyczajna i tak niezwyczajna gra zespołowa – Staaten – Städte  – czyli zmodyfikowana wersja polskiej zabawy państwa – miasta. Kategorie słów i ilość tych kategorii ustalacie sobie sami. Gracie aż do bólu. Aż skończą Wam się pomysły :).

Najważniejsza jednak w tym wszystkim jest dyscyplina. Z doświadczenia wiem, że ludzie nie uczą się języka skutecznie tylko dlatego, że nie narzucają sobie zadań, celów i przede wszystkim brakuje regularności w tej ich nauce. Mam nadzieję zatem, że znajdziecie w moim artykule coś dla siebie, co pozwoli Wam usystematyzować Waszą naukę.

W przyszłym tygodniu ciąg dalszy nauki słówek – tym razem zgłębię tajemnicę, dlaczego der, die, das są takie ważne i dlaczego takie der czy takie das robi czasem wielką różnicę 🙂 i  może nas wpuścić w maliny … 🙂

A dla pokrzepienia serc posłuchajcie, jak pięknie w porównaniu z innymi językami brzmią słowa wypowiadane w języku niemieckim 🙂 🙂 🙂 (żródło: YouTube):

 

E.